Wywiad z prof. dr Bastianem Leuteneckerem-Twelsiekiem

Dzisiaj przeprowadzamy wywiad z prof. dr Bastianem Leuteneckerem-Twelsiekiem. Z początkiem tegorocznego okresu wykładowego semestru zimowego 2020/21 dr Bastian Leutenecker-Twelsiek obejmie stanowisko profesora ds. rozwoju produktów i szybkiego prototypowania na Wydziale Mechanicznym i Procesowym Uniwersytetu Technicznego w Düsseldorfie. Wcześniej pracował w firmie TRUMPF z Ditzingen w Badenii-Wirtembergii w zakresie produkcji addytywnej (additive manufacturing – AM) jako kierownik działu doradztwa i rozwoju materiałów AM. 

Prof. Dr. Bastian Leutenecker-Twelsiek / Zdjęcie dostarczone przez HSD 

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia do twojej pracy. Czy możesz opowiedzieć nam trochę o swoich bieżących działaniach i projektach. 

Moje zajęcia dydaktyczne i badawcze na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Dusseldorfie (HSD) skupią się na rozwoju produktów zorientowanych na zastosowanie oraz na wykorzystaniu procesów produkcji addytywnej i wytwarzania produktów. Szczególny nacisk kładzie się na połączenie wyników badań z praktycznym nauczaniem w interdyscyplinarnym środowisku. Jestem szczególnie zainteresowany współpracą z uczniami w celu rozwijania twórczego potencjału nowych pomysłów i możliwości zapewnienia uczniom odpowiednich narzędzi do wykorzystania tego potencjału w rozwoju innowacyjnych produktów. Wcześniej byłem odpowiedzialny za doradztwo we wszystkich aspektach oferty firmy TRUMPF w zakresie AM. Byłem intensywnie zaangażowany w szkolenia i doradztwo dla klientów w zakresie metod AM i wyboru materiałów. 

Produkcja addytywna (Additive manufacturing – AM) staje się coraz ważniejsza. Jakie są kluczowe różnice w tradycyjnych procesach produkcyjnych? 

Jedną z głównych zalet jest swoboda projektowania oraz możliwości szybkiego tworzenia prototypów i produkcji małych serii szerokiej gamy produktów. AM może zastąpić lub wesprzeć wiele technologii produkcyjnych. Szczególnie skomplikowane geometrie mogą być łatwo realizowane. Jednakże, gdy tylko wymagane są większe ilości i wysoka jakość materiału, AM staje przed niektórymi wyzwaniami. Większość technologii AM nadaje się tylko do produkcji małych ilości. Nawet w przypadku szerokiej gamy materiałów, te same doskonałe właściwości materiałów często nie są osiągane, jak w tradycyjnych procesach produkcyjnych. 

Do pracownika należy ustalenie, czy istniejące technologie AM są korzystne dla firmy. 

Jakiego rodzaju umiejętności i wiedza są według Ciebie potrzebne do pomyślnego wdrożenia AM dla pracowników posiadających i nieposiadających doświadczenia technicznego?? 

Dla pracowników nie posiadających zaplecza technicznego ważne jest zrozumienie, że produkcja addytywna oferuje zupełnie nowe możliwości produkcyjne. Można wdrożyć nowoczesne metody rozwiązywania problemów, takie jak Design Thinking, gdzie prototypy funkcji i projektów mogą być produkowane bardzo szybko. 

Pracownicy z zapleczem technicznym muszą przede wszystkim wiedzieć, że możliwe jest zupełnie nowe podejścia do projektowania. Wymaga to nowego rodzaju konstruktywnego rozwoju produktu. 

Kiedy mówimy o zdobywaniu wiedzy o AM, czy uważasz, że kursy e-learningowe są skutecznym sposobem rozwoju zasobów ludzkich?? 

Zaawansowane programy szkoleniowe, takie jak kursy online, dają dobrą okazję do poznania AM. Mogą one zilustrować nowe możliwości tej technologii i pozwolić pracownikom ocenić, czy konieczne i interesujące jest bardziej dogłębne szkolenie dotyczące konkretnych maszyn. Ponadto, szkolenia online mogą stymulować nowe sposoby myślenia w środowisku pracowników. Kursy te mogą również zachęcić pracowników do wypróbowania nowych metod rozwoju. 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
YouTube