W dzisiejszych czasach rolnicy muszą posługiwać się językiem cyfrowym

Na dobre lub nie, ale inteligentne technologie i digitalizacja to nasza przyszłość, która dzieje się teraz i jeśli chcemy pozostać na rynku, musimy się dostosować. 

American Farm School (AFS) jest nie tylko instytutem edukacyjnym w Salonikach (Grecja), ale również gospodarstwem badawczym, którego celem jest zademonstrowanie zrównoważonych metod gospodarowania, które są opłacalne ekonomicznie, społecznie odpowiedzialne i ekologiczne.  

Gospodarstwo posiada oddział drobiarski, ogrodnictwo, oddział mleczarski, winiarnię i Krinos Olive Center, który produkuje wysokiej jakości produkty sprzedawane na rynku. Gospodarstwo służy jako baza do wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań i jest wiodącym podmiotem wspierającym innowacyjność w regionie. Dzisiaj rozmawialiśmy o Przemyśle 4.0 i jego zastosowaniu w rolnictwie z wybitnymi ekspertami z AFS Dr. Iliasem Kalfasem, agronomem ze specjalizacją Ochrona Roślin oraz Dr. Evdokia Krystallidou, ekspert w dziedzinie zarządzania zwierzętami i zastępczynią dyrektora Biura Zarządzania Programami Strategicznymi. 

Jak doszedłeś do pomysłu na rozwiązania oparte na platformie Przemysłu 4.0? 

– Nasza akademia rolnicza zawsze była otwarta na nowe pomysły i starała się podążać za trendami i wymaganiami gospodarki realnej. Z drugiej strony, stale przyglądamy się temu, czego potrzebuje nasze gospodarstwo rolne, co może poprawić jego wydajność i jakość. Na dobre lub nie, ale inteligentne technologie i cyfryzacja to nasza przyszłość, która dzieje się teraz i jeśli chcemy pozostać na rynku, musimy się dostosować. Zawsze zaczynamy od koncepcji i zawsze budujemy pomysły, jak ją zrealizować w środowisku cyfrowym. – Ostatecznie, zawsze potrzebujemy czujników, technologii IoT i analiz big data. (Obecnie AFS posiada 15 w pełni zautomatyzowanych stacji meteorologicznych, sieć telekomunikacyjną LoRa – IoT w północnej Grecji, obejmującą 2,2 miliona hektarów ziemi oraz cyfrowy monitoring zwierząt żywionych na wolnym wypasie). Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o projekcie LoRA: 

Jednym z naszych ostatnich projektów jest Inicjatywa Smart Farming w ramach programu Inteligentne Rolnictwo. Ideą projektu jest zwiększenie transferu technologii w greckim rolnictwie. Inicjatywa ta obejmuje na przykład instalację w różnych częściach kraju telemetrycznych urządzeń monitorujących pole, które w znacznym stopniu przyczynią się do procesu podejmowania decyzji przez producentów, np. określenia zapotrzebowania na nawadnianie i/lub ilość wody do nawadniania. Urządzenia te zostaną podłączone do chmury w celu przesyłania w czasie rzeczywistym informacji o różnych parametrach gleby. Informacje te są dostępne zarówno za pośrednictwem komputera, jak i inteligentnych urządzeń i są prezentowane w przyjaznym dla użytkownika formacie za pomocą map.  Więcej szczegółów tutaj: http://smartfarminginitiative.gr 

– Mówiąc o wymaganiach, czy możesz wymienić kluczowe umiejętności wymagane do pomyślnego wdrożenia Przemysłu 4.0? 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że technologie wdrażamy nie po to, by podążać za modą, ale po to, by z nich korzystać. Dlatego bardzo ważna jest umiejętność interpretacji danych pozyskiwanych przez czujniki. W dzisiejszych czasach rolnicy, oprócz tego, że są rolnikami, muszą posługiwać się językiem cyfrowym, a także umieć prognozować i realizować działania w oparciu nie tylko o doświadczenie, ale także o interpretacje danych z czujników. 

Po drugie, ekspert przemysłowy w dziedzinie rolnictwa musi zrozumieć, że gospodarstwo rolne jest częścią większej sieci i dlatego myśli systematycznie i strategicznie. Ważne jest również, aby być dobrym graczem zespołowym i umieć szybko dostosowywać się do zmian. 

Duże znaczenie ma również komunikacja. Ponieważ praca jest coraz bardziej interdyscyplinarna, inżynierowie, członkowie techniczni i rolnicy muszą współpracować i komunikować się ze sobą. Zauważyliśmy, że dość często eksperci, rolnicy i konsultanci mówią o tym samym, ale nie rozumieją się wzajemnie. Dlatego bardzo ważna jest również możliwość łatwego wyjaśniania spraw technicznych, tak aby rolnicy nieposiadający głębokiego zaplecza technicznego mogli zrozumieć treść i zastosowanie zastosowanego oprogramowania. 

– Jak myślisz, czy kurs e-learningowy jest dobrym narzędziem do opanowania umiejętności technicznych? 

Tak i nie w tym samym czasie. Jeśli chodzi o starszych rolników, którzy ledwo mogą korzystać z komputerów, potrzebują bardziej spersonalizowanego podejścia twarzą w twarz ze szkoleniem w małych grupach 2 lub 3 osobowych. Ale kiedy mówimy o młodych pokoleniach i konsultantach, którzy prowadzą szkolenia z oprogramowania, to jest to świetny sposób na poszerzenie wiedzy. Wierzymy, że kurs online INDEX-Industrial Expert lub nasz niedawny projekt NEXTFOODktóre koncentrują się na praktycznych studiach przypadków, przyczyniają się do kluczowego przejścia do bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
YouTube